KATEGORİLER
Sepetim

 750 TL  ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ

Karabaş Yağı 20 ml

Karabaş Yağı 20 ml
Karabaş Yağı 20 ml
143,93 TL
Kdv Hariç: 142,50 TL

Karabaş Otu Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Ülkemizde yaygın olarak karabaş otu olarak adlandırılan bitki aslında bir lavanta türüdür ve ballıbabagiller bitki ailesinin bir üyesidir. Karabaş otu insanlık tarafından asırlardır sağlık amaçlı olarak kullanılan bitkilerden biridir. Karabaş otu yağ ya da kurutulmuş bitki formunda kullanılır. Bu bitkinin sağlığa pek çok faydası olduğu düşünülmektedir ancak bunlardan sadece bazıları bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Karabaş otu yağının faydalarını şöyle sıralayabiliriz…

 

 

1- Uyku Kalitesini Artırabilir

 

Yapılan bazı araştırmalar, karabaş otu yağının hafif dozdaki uykusuzluk sorununa katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. Uykusuzluk sorununa yardımcı olabilmesi için buhurdanlığa koyulan karabaş otu yağı uyumadan önce yatak odasına konulmalıdır. Eski dönemlerde karabaş otunun kurutulmuş hali yastıkların içine yerleştirilerek uykuyu kolaylaştırması için kullanılırdı. Yapılan araştırmalara göre de karabaş otu yağı uyku kalitesine katkıda bulunabilmektedir. Karabaş otu yağının uyku konusundaki bir diğer katkısı ise uyanıldığında daha dinlenilmiş hissedilmesini sağlamasıdır. Karabaş otu yağının melatonin seviyesine katkıda bulunarak daha kaliteli ve dinlendirici bir uyku sağladığı öne sürülmektedir.

 

2- Anksiyete – Endişeye Yardımcı Olabilir

 

Bazı ön araştırmalar, karabaş otu yağı kullanımının anksiyetenin hafiflemesine katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma, 6-10 hafta boyunca karabaş otu yağının ağızdan tüketilmesi ile yöntemi ile yapılmış. 2019 yılında yapılan bir çalışma ise kaygı sorununa karşı hap şeklinde karabaş otu içirilen kişilerde önemli ölçüde rahatlama yaşandığı görüldü.

 

3- Saç Dökülmesi Engelleyebilir ve Büyümesine Katkıda Bulunabilir

 

Karabaş otunun halk arasında saçkıran hastalığı olarak bilinen alopesi areata sorununa karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Bu faydanın elde edilebilmesi için karabaş otu yağının yanı sıra sedir, kekik ve biberiye yağlarının da kullanılması gerekmektedir. Bu yöndeki bulgulara göre 7 ay kullanım sonrası bu yağ karışımı saç büyümesine yüzde 50’ye yakın oranda katkıda bulunmaktadır. Öte yandan hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre karabaş otu yağı saç kökü sayısını artırmaya ve saçın büyümesine katkıda bulunmaya destek olmaktadır. 

 

4- Adet ve Ameliyat Ağrısını Rahatlatabilir

 

Karabaş otu yağının tıp dilinde dismenore olarak adlandırılan periyod ağrılarının azalmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Karabaş otu yağının adet kramplarını rahatlatmaya yaradığı da öngörülmektedir. Adet ağrılarının yanı sıra lavanta-karabaş otu yağının ameliyat sonrası görülen ağrıları hafifletmeye katkıda bulunduğu da düşünülmektedir. 

 

5- Böcek Isırıklarında Kullanılabilir

 

Araştırmalar, karabaş otu-lavanta yağının böcek tarafından ısırılan bölgelerde enfeksiyon gelişmesini engellemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunun yanı sıra karabaş otu yağı diğer uçucu yağlarla birleştirilerek böcek uzaklaştırıcı sprey olarak da etkili olabilir. Uçucu yağlar cildi tahriş edebileceği için taşıyıcı yağlar ile karıştırarak kullanılmalıdır.

 

Karabaş Otu Yağının Cilt Sağlığına Olası Faydaları

 

•    Lavanta-karabaş otunun bakterilere karşı etkili olduğu için sivilcelerin ortaya çıkmasını durdurabilir ya da sivilcelerin yok olmasına katkıda bulunabilir. 
•    Karabaş otu yağının yapısında bulunan antioksidanlar ciltteki kırışıklıklara karşı olumlu etki gösterebilir. 
•    Yaraların iyileşmesine katkıda bulunabilir. Bu olası sonucun elde edilmesinde lavanta yağının kolajen üretimini tetiklemesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. 
•    Lavanta-karabaş otu yağı, antimikrobiyal etkileri nedeniyle bazı egzamaların yarattığı olumsuz etkileri, hastalığın altında yatan bakterileri öldürebileceği için rahatlatabilir. 

İade Koşulları
İncelediğiniz ürün, depolarımızdan size kargoyla gönderilecektir. 

Ürün iade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapmalısınız: 
Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde "Siparişlerim - Sipariş Bilgileri" sayfasından "Ürün İade" butonunu kullanarak başvurusunda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.
Başvurunuz sonrasında "Hesabım" sayfasında bulunan iade talepleri bölümünden takip edebilirsiniz.
İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş, kullanılmamış ve paket açılmamış olması gerekmektedir.
Daha detaylı bilgi için Yardım sayfasını ziyaret edebilir veya bizi arayabilirsiniz.

Ücret İadesi:
İade işlemi sonuçlandıktan sonra bedel ödemesi kredi kartınıza/banka hesabınıza 14 gün (resmi tatil ve hafta sonları hariç) içinde yapılmaktadır. Ödeme işlemlerinin hesabınıza yansıma süresi bankanıza göre değişkenlik gösterebilir.
Ürün iptal/iadeniz gerçekleştiği durumda, ürün tutarınız tanımladığınız hesabınıza veya kartına geri ödenir. 

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.